FACULTY

College Department

Juberto Baranda
Subject Taught: Mathematics
 
Rafael Cenita
Subject Taught: Mathematics
 


Albino Balbalosa
Subject Taught: Science

Cristina Bolanos
Subject Taught: Science


Aphrodite Bechayda 
Subject Taught: English
 


Carla Mae Bonto
Subject Taught: English


Ryan Baliza 
Subject Taught: English

Ryan Bata 
Subject Taught: English


Nancy Bellen
Subject Taught: Filipino

Reynaldo Felices 
Subject Taught: Filipino

Nilda Balin
Subject Taught: Filipino
 


Rominick Yumul 
Subject Taught: MAPEH


Mariz Gonzales 
Subject Taught: MAPEH

Abigail Baralla
Subject Taught: Social Studies


Maria Ana Isaac
Subject Taught: Social Studies

Susana Tabelisma
Subject Taught: Social Studies


Irene Bermillo
Subject Taught: Social Science
 


Jose Belardo
Subject Taught: Social Science

Resurrection Gregorio, Ph.D. (P.A.)
Subject Taught: Social Science


Gregorio Tolosa 
Subject Taught: Social Science


Andres Barcellano 
Subject Taught: Social Science

Josephine Bermundo
Subject Taught: Professional Education


Jeanne Matias
Subject Taught: Professional Education

Josefina Callada
Subject Taught: Professional Education
 


Mario Gonzales
Subject Taught: Professional Education

Rocky Rabino 
Subject Taught: Professional Education


Rommel Marquez
Subject Taught: Professional Education

Editha Crucis
Subject Taught: Professional Education

Jenny Belga 
Subject Taught: Computer Education


Salve Balato
Subject Taught: Computer Education 

Norma Cardino
Subject Taught: NSTP

Lualhati Basmayor
Subject Taught: Psychology



High School Department

Araling Panlipunan Department

Lourdes Banares
Janet Barizo
Maria Ana Isaac
Almira Bersabe

English Department

Florinda Zurban
Nestorio Belen, Jr.
Michelle Llaneta
Cheeny Bual

Filipino Department

Edgardo Barrameda
Mercy Alarcon
Teresa Bandola
Analyn Quipid

Mathematics Department

Cristita Revereza
Rafael Cenita
Lambert Borja
Mylene Sabalan

Music, Arts and Physical Education Department

Nenita Bataller
Rominick Yumul
Carlo Jay Belarmino
Michelle Bellen
Irma Estuye

Science Department

Jenny L. Baria
Edmundo Bequio
Armin Basaysay
Ellen Joy Molina
Jessel Bolanos

Technology and Livelihood Education Department

Delia Adamos
Noel Besmonte
Graham Bellen
Agnes Sancha

Edukasyon sa Pagpapakatao

Mark John Beredo
Hugielyn Lunas

Computer Education

Salve Balato
Jenny Belga